reklama

Jednoduché ale účinné vyhladenie pleti v Adobe Photoshop

V tomto návode vám krok za krokom ukážem, ako sa pomerne jednoducho, ale pritom veľmi efektne dá vyhladiť pleť na vyfotografovanom portréte. Možno sa vám bude zdať tento postup spočiatku komplikovaný, no veľmi rýchlo si ho osvojíte (samozrejme, len ak sa vám zapáči) a budete ho aj vy považovať za jednoduchý a rýchly.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Fotografia, ktorú som v tomto návode použil, nebola vytvorená za účelom použitia v návode, no vhodnejšiu fotografiu som na disku narýchlo nenašiel.

Ak máte v pláne robiť retuš znamienok alebo iných „vád“ pleti, ktoré by mohli pôsobiť na výslednej fotografii rušivo, odporúčam to vykonať pred samotným vyhladzovaním. V PS si otvoríme fotografiu, ktorú chceme upraviť. Vo vrstvách bude zobrazená ako Background.

Obrázok blogu

Vytvoríme si kópiu tejto vrstvy a to buď kliknutím a pretiahnutím tejto vrstvy na ikonku Create a new layer alebo klávesovou skratkou CTRL+J .

Takto nám vznikne nová vrstva, ktorá je presnou kópiou predošlej. Pomenujeme si ju napríklad " vyhladenie" dvojklikom na jej názov (samozrejme, môžeme nechať aj pôvodný automaticky vytvorený názov Background copy ).

Označíme si túto vrstvu jednoduchým kliknutím na ňu. V menu vyberieme položku Filter -> Blur -> Gaussian Blur.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Posúvaním slidera Radius si nájdeme taký bod – hodnotu radius, pri ktorom vyzerá pleť tak, ako by mala vyzerať podľa našich predstáv vyhladená. Nevšímame si okolie (oči, ústa...), zameriavame sa len na vyhladenie pleti. V mojom prípade je to hodnota 15.

Obrázok blogu

Avšak pozor! Túto úpravu nepotvrdzujeme tlačidlom OK! Zapamätáme si len hodnotu Radius (v mojom prípade je to 15), a zavrieme okno filtra tlačidlom Cancel.

Pre istotu sa uistíme, že máme stále vybranú vrstvu „vyhladenie“ a v menu ideme na položku Filter -> Other -> High Pass.

Obrázok blogu

V dialógovom okne tohto filtra nastavíme hodnotu, ktorú sme si zistili pred chvíľou cez filter Gaussian Blur.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Túto voľbu teraz potvrdíme tlačidlom OK.

Dostaneme veľmi podivne vyzerajúci obrázok, netreba sa však ničoho báť.

Obrázok blogu

Teraz musíme túto vrstvu invertovať. Pri stále označenej tejto vrstve stlačíme klávesovú skratku CTRL+I (písmeno i), resp. vyberieme v menu možnosť Image -> Adjustments -> Invert. Dostaneme veľmi podobne (a stále zvláštne) vyzerajúci obrázok, avšak s prevrátenými hodnotami farieb.

Obrázok blogu

Ak vás to ešte neprestalo baviť a zotrvali ste v čítaní návodu, dozviete sa tú najdôležitejšiu vec. V možnostiach prekrývania vrstiev vyberieme možnosť Overlay (štandardne hodnota Normal).

Obrázok blogu

Dostaneme niečo podobné tomuto:

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Je to už oveľa lepšie ako to šedé pred chvíľou, však? :) To však nie je koniec, lebo ako sami vidíte máme neostré oči a podobne. Aplikujeme preto na túto vrstvu masku kliknutím na Add layer mask .

Pri vrstve sa nám zobrazí ikonka znázorňujúca použitie masky.

Vytvorenú masku však musíme invertovať. Stlačíme preto nám už známu skratku CTRL+I . Ikonka znázorňujúca masku sa zmení na čiernu.

Teraz by mala vaša fotografia vyzerať presne ako na začiatku = bez akýchkoľvek zmien:

Obrázok blogu

Vyberieme si nástroj štetec – Brush Tool, kliknutím na príslušnú ikonku, alebo kl. skratkou B .

Uistíme sa, že máme vybranú bielu farbu.

Budeme maľovať bielou farbou na čiernu masku. Zvolíme si veľkosť štetca a môžeme začať.

Obrázok blogu

Maľujeme všade tam, kde chceme použiť vyhladzovaciu vrstvu, teda zvyčajne na pleť. Nastavujeme rôzne veľkostí štetcov, približujeme, oddiaľujeme a zamaľujeme všetko, čo chceme vyhladiť. Snažíme sa vyhnúť hranám ako je napríklad špička nosa alebo koniec brady, aby nedošlo k rozostreniu týchto línií. Tak isto dávame pozor na obočie a mihalnice. Postupne vidíme, ako sa časti ktoré maľujeme vyhladzujú. Ak sa náhodou „netrafíte“, nie je problém vybrať z palety farieb čiernu, a masku opäť zamaľovať. A výsledok?

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Ak sa nám však pleť zdá príliš vyhladená a umelá, môžeme to upraviť jednoducho nastavením Opacity (viditeľnosti, resp. priehľadnosti) vrstvy.

Finálna úprava vyzerá takto:

Obrázok blogu

Prejdite cez obrázok kurzorom myši a zobrazí sa vám pôvodná (neupravená) fotografia.

Dúfam, že vám tento návod pomôže kvalitnejšie upravovať svoje fotky a možno ho aj zjednoduší. Možno sa vám návod nezdá až taký jednoduchý, no verte mi, že si tento postup veľmi rýchlo zautomatizujete (samozrejme, ak chcete) a pekné vyhladenie pleti dosiahnete doslova za dve minúty (v závislosti od času stráveného maľovaním masky).

Na záver ešte spomeniem, že pri výbere prekrývania vrstiev z Normal na Overlay môžeme zvoliť aj možnosti ako napríklad Soft Light, Hard Light či iné. Experimentujte!

Prípadné pripomienky rád uvidím v diskusii.

Tento článok bol pôvodne napísaný pre Fotoportál VIVO - www.vivo.sk (článok na vivo.sk)

Bez môjho vedomia a súhlasu si neželám, aby bol text alebo obrázky obsiahnuté v tomto článku použité na inom mieste či už v elektronickej alebo inej forme.

Marek Kundrát

Marek Kundrát

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som absolventom osemročného gymnázia v Košiciach kde mám aj trvalé bydlisko. Od akademického roku 2009/2010 sa chystám nastúpiť na VŠE v Prahe.Momentálne pracujem z domu v IT obore (zatial len brigádne) - profesionálna tvorba internetovýh stránok (XHTML, CSS, dodržiavanie rôznych W3C štandardov, okrajovo aj JavaScript a PHP s MySQL).Vo svojom voľnom čase sa venujem fotografovaniu. Záľubu mám preto vo fototechnike, ale aj audio a video technike, PC, internete, autách a podobne. Zoznam autorových rubrík:  Post-ProcessingNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu